Анталија (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анталија
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Анталија во Турција
Местоположба на покраината Анталија во Турција
Земја Турција
Регион Средоземен
Површина
 • Total 20,723 km2 (8,001 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 2.070.663
 • Густина 0.000.100/km2 (0.00.026/sq mi)
 • Градскo 714.000
Повик. бр. 0242
Рег. таб. 07

Анталија (турски: Antalya) е покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Анталија. Покраината има 2 070 663 жители (2006) и површина од 20 723 кв.км. Разделен е на 15 општини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]