Денизли (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Денизли
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Денизли во Турција
Местоположба на покраината Денизли во Турција
Земја Турција
Површина
 • Total 11.868 km2 (4.582 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 907.558
 • Густина 76/km2 (200/sq mi)
Повик. бр. 0258
Рег. таб. 20

Денизли (турски: Denizli) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Денизли . Покраината има 882 938 жители (2006) и плоштина од 11 868 кв.км. Разделен е на 19 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]