Прејди на содржината

Карабук (покраина)

Координати: 41°13′25″N 32°38′25″E / 41.22361° СГШ; 32.64028° ИГД / 41.22361; 32.64028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Karabuk
Karabük
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Karabuk во Турција
Местоположба на покраината Karabuk во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total2.420 км2 (930 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total227.610
 • Густина94/км2 (240/ми2)
Повик. бр.0370
Рег. таб.78
Мреж. местоhttp://www.karabuk.gov.tr

Карабук (турски: Karabük) — покраина во Северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Карабук. Покраината има 200 508 жители (2006) и површина од 2420 км2. Разделена е на 14 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

41°13′25″N 32°38′25″E / 41.22361° СГШ; 32.64028° ИГД / 41.22361; 32.64028