Бурдур (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Burdur
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Burdur во Турција
Местоположба на покраината Burdur во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total6,887 км2 (2,659 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total258.868
 • Густина38,000/км2 (97,000/ми2)
Повик. бр.0248
Рег. таб.15

Бурдур (турски: Burdur) — покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Бурдур . Покраината има 246 134 жители (2006) и површина од 6 887 км2. Разделена е на 11 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]