Шанлаурфа (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шанлаурфа
Şanlıurfa
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Шанлаурфа во Турција
Местоположба на покраината Шанлаурфа во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total18,584 км2 (7,175 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.663.371
 • Густина90,000/км2 (230,000/ми2)
Повик. бр.0414
Рег. таб.63

Шанлаурфа (турски: Şanlıurfa) — покраина во Југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Шанлаурфа. Покраината има 1 700 352 жители (2006) и површина од 18 584 км2. Разделена е на 11 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]