Килис (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kilis
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kilis во Турција
Местоположба на покраината Kilis во Турција
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 1.642 km2 (0.634 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 123.135
 • Густина 75,000/km2 (190,000/sq mi)
Повик. бр. 0348
Рег. таб. 79

Килис (турски: Kahramanmaraş) е провинција во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Килис . Покраината има 114 724 жители (2006) и плоштина од 1 642 кв.км. Разделен е на 4 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 36°48′03″N 37°07′26″E / 36.80083°СГШ 37.12389°ИГД / 36.80083; 37.12389