Дузџе (покраина)

Координати: 40°56′49″N 31°14′17″E / 40.94694° СГШ; 31.23806° ИГД / 40.94694; 31.23806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Duzce
Düzce
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Duzce во Турција
Местоположба на покраината Duzce во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total3,641 км2 (1,406 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total338.188
 • Густина93,000/км2 (240,000/ми2)
Повик. бр.0380
Рег. таб.81

Дузџе (турски: Düzce) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Дузџе. Покраината има 323 328 жители (2006) и површина од 3 641 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

40°56′49″N 31°14′17″E / 40.94694° СГШ; 31.23806° ИГД / 40.94694; 31.23806