Крккале (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крккале
Kırıkkale
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Крккале во Турција
Местоположба на покраината Крккале во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total4,365 км2 (1,685 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total276.647
 • Густина63,000/км2 (160,000/ми2)
Повик. бр.0318
Рег. таб.71


Крккале (турски: Kırıkkale) е провинција во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Крккале . Покраината има 389 843 жители (2006) и плоштина од 4365 кв.км. Разделен е на 9 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 39°52′11″N 33°42′58″E / 39.86972° N; 33.71611° E / 39.86972; 33.71611