Муш (покраина)

Координати: 39°00′02″N 41°49′38″E / 39.00056° СГШ; 41.82722° ИГД / 39.00056; 41.82722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Mus
Muş
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Mus во Турција
Местоположба на покраината Mus во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total8,196 км2 (3,164 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total406.886
 • Густина50,000/км2 (130,000/ми2)
Повик. бр.0436
Рег. таб.49

Муш (турски: Muş) — покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Муш . Покраината има 488 997 жители (2006) и површина од 8196 км2. Разделена е на 6 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

39°00′02″N 41°49′38″E / 39.00056° СГШ; 41.82722° ИГД / 39.00056; 41.82722