Прејди на содржината

Малатија (покраина)

Координати: 38°29′03″N 38°08′11″E / 38.48417° СГШ; 38.13639° ИГД / 38.48417; 38.13639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Malatya
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Malatya во Турција
Местоположба на покраината Malatya во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total12,313 км2 (4,754 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total740.643
 • Густина60,000/км2 (160,000/ми2)
Повик. бр.0422
Рег. таб.44

Малатија (турски: Malatya) — покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Малатија. Покраината има 923 248 жители (2006) и површина од 12 313 км2. Разделена е на 14 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

38°29′03″N 38°08′11″E / 38.48417° СГШ; 38.13639° ИГД / 38.48417; 38.13639