Агри (покраина)

Координати: 39°40′N 43°10′E / 39.667° СГШ; 43.167° ИГД / 39.667; 43.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Агри
Ağrı
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Агри во Турција
Местоположба на покраината Агри во Турција
ЗемјаТурција
РегионИсточна Анадолија
Површина
 • Total11,376 км2 (4,392 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total542.022
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Повик. бр.0472
Рег. таб.04

Агри (турски: Ağrı) — покраина во источна Турција, недалеку од границата со Иран. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Агри. Покраината има 571 243 жители (2006) и површина од 11 376 км2. Разделена е на 8 окрузи.

39°40′N 43°10′E / 39.667° СГШ; 43.167° ИГД / 39.667; 43.167

Наводи[уреди | уреди извор]