Мугла (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mugla
Muğla
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Mugla во Турција
Местоположба на покраината Mugla во Турција
ЗемјаТурција
Управа
 • УправникM. Temel KOÇAKLAR
Површина
 • Total13,338 км2 (5,150 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total817.503
 • Густина61,000/км2 (160,000/ми2)
 • Градскo268,341
Повик. бр.0252
Рег. таб.48

Мугла (турски: Muğla) — покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Мугла. Покраината има 793,785 жители (2006) и површина од 13,338 км2. Разделена е на 10 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 37°01′49″N 28°30′23″E / 37.03028° СГШ; 28.50639° ИГД / 37.03028; 28.50639