Афјонкарахисар (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
afyonkarahisar
Покраина во Турција
Местоположба на покраината afyonkarahisar во Турција
Местоположба на покраината afyonkarahisar во Турција
ЗемјаТурција
РегионЕгејски
Површина
 • Total14,230 км2 (5,490 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total828,201
 • Густина0,058/км2 (0,15/ми2)
Повик. бр.0272
Рег. таб.03

Афионкарахисар (турски: Afyonkarahisar ) е покраина во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Афионкарахисар. Покраината има 828 201 жители (2006) и плоштина од 14 230 кв.км. Разделен е на 18 општини.

Координати: 38°39′06″N 30°40′12″E / 38.65167° N; 30.67000° E / 38.65167; 30.67000

Наводи[уреди | уреди извор]