Болу (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Bolu
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Bolu во Турција
Местоположба на покраината Bolu во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total7.410 км2 (2,860 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total271.208
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Повик. бр.0374
Рег. таб.14

Болу (турски: Bolu) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Болу. Покраината има 270 417 жители (2006) и површина од 7 410 км2. Разделена е на 9 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°40′45″N 31°33′30″E / 40.67917° СГШ; 31.55833° ИГД / 40.67917; 31.55833