Гиресун (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Giresun
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Giresun во Турција
Местоположба на покраината Giresun во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total6,934 км2 (2,677 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total419.256
 • Густина60,000/км2 (160,000/ми2)
Повик. бр.0454
Рег. таб.28

Гиресун (турски: Giresun) е покраина во североисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Гиресун . Покраината има 523 819 жители (2006) и плоштина од 6 934 кв.км. Разделен е на 16 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]