Кастамону (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kastamonu
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kastamonu во Турција
Местоположба на покраината Kastamonu во Турција
Земја Турција
Регион Црно море
Површина
 • Total 13.108 km2 (5.061 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 361.222
 • Густина 28,000/km2 (71,000/sq mi)
Повик. бр. 0366
Рег. таб. 37

Кастамони (турски: Kastamonu) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Кастамони. Покраината има 322 759 жители (2006) и плоштина од 13 108 кв.км. Разделен е на 20 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]