Чорум (покраина)

Координати: 40°33′52″N 34°39′50″E / 40.56444° СГШ; 34.66389° ИГД / 40.56444; 34.66389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Corum
Çorum
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Corum во Турција
Местоположба на покраината Corum во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total12,820 км2 (4,950 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total535.405
 • Густина42,000/км2 (110,000/ми2)
Повик. бр.0364
Рег. таб.19

Чорум (турски: Çorum) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Чорум. Покраината има 560 488 жители (2006) и површина од 12 820 км2. Разделена е на 18 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

40°33′52″N 34°39′50″E / 40.56444° СГШ; 34.66389° ИГД / 40.56444; 34.66389