Аксарај (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аксарај
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Аксарај во Турција
Местоположба на покраината Аксарај во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7.626 км2 (2.944 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total425.612
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Повик. бр.0382
Рег. таб.68

Аксарај (турски: Aksaray) е покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Аксарај. Покраината има 425 612 жители (2006) и плоштина од 7 626 кв.км. Разделен е на 8 општини.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]