Прејди на содржината

Хатај (покраина)

Координати: 36°25′49″N 36°10′27″E / 36.43028° СГШ; 36.17417° ИГД / 36.43028; 36.17417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хатај
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Хатај во Турција
Местоположба на покраината Хатај во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total6,685 км2 (2,581 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1,061,055
 • Густина0,16/км2 (0,41/ми2)
Повик. бр.0462
Рег. таб.61
Црквата „Свети Павле“ во Антакија

Хатај (турски: Hatay) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Антакија. Покраината има 1 253 726 жители (2006) и површина од 5 403 км2. Разделена е на 12 окрузи.

36°25′49″N 36°10′27″E / 36.43028° СГШ; 36.17417° ИГД / 36.43028; 36.17417