Мардин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mardin
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Mardin во Турција
Местоположба на покраината Mardin во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total8,891 км2 (3,433 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total744.606
 • Густина84,000/км2 (220,000/ми2)
Повик. бр.0482
Рег. таб.47

Мардин (турски: Mardin) — покраина во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Мардин. Покраината има 779 850 жители (2006) и површина од 8891 км2. Разделена е на 10 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 37°21′47″N 40°54′31″E / 37.36306° СГШ; 40.90861° ИГД / 37.36306; 40.90861