Ајдин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајдин
Aydın
Покраина во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total8.007 км2 (3,092 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total989.862
 • Густина120/км2 (320/ми2)
 • Градскo150,000
Повик. бр.0256
Рег. таб.09
Мреж. местоhttp://www.aydin-bld.gov.tr/

Ајдин (турски: Aydın) е покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ајдин. Покраината има 950.000 жители (2006) и плоштина од 7.922 км2. Разделен е на 8 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]