Газијантеп (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Газиантеп (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Газијантеп
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Газијантеп во Турција
Местоположба на покраината Газијантеп во Турција
ЗемјаТурција
РегионЈугоисточна Анадолија
Површина
 • Total6,000 км2 (2,000 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1,426,816
 • Густина240/км2 (620/ми2)
 • Градскo853,513
Повик. бр.0342
Рег. таб.27

Газијантеп (турски: Gaziantep) — покраина во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Газијантеп. Покраината има 1.426.816 жители (2006) и површина од 6.000 км2. Поделена е на 9 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]