Југоисточна Анадолија

Координати: 37°00′N 40°00′E / 37.000° СГШ; 40.000° ИГД / 37.000; 40.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на регионот Југоисточна Анадолија
Калето во Газиантеп

Југоисточна Анадолија (турски: Güneydoğu Anadolu Bölgesi) е еден од седумте пописни региони (bölge) во Турција. Се граничи со Средоземниот регион на запад, Источна Анадолија на север, Сирија на југ и Ирак на југоисток.

Покраини[уреди | уреди извор]

Покраини во Југоисточна Анадолија

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Батман
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&1000000000000005700000057
 
&100000000000000080000008
&09999999999999998999999−1
 
 
&1000000000000006900000069
 
&1000000000000001100000011
&100000000000000000000000
 
 
&1000000000000007700000077
 
&1000000000000001600000016
&100000000000000040000004
 
 
&1000000000000006900000069
 
&1000000000000002200000022
&100000000000000080000008
 
 
&1000000000000004000000040
 
&1000000000000002800000028
&1000000000000001200000012
 
 
&100000000000000090000009
 
&1000000000000003500000035
&1000000000000001700000017
 
 
&100000000000000010000001
 
&1000000000000004000000040
&1000000000000002100000021
 
 
&100000000000000030000003
 
&1000000000000003900000039
&1000000000000002000000020
 
 
&100000000000000040000004
 
&1000000000000003400000034
&1000000000000001600000016
 
 
&1000000000000003000000030
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000001000000010
 
 
&1000000000000005700000057
 
&1000000000000001700000017
&100000000000000040000004
 
 
&1000000000000006500000065
 
&1000000000000001000000010
&100000000000000010000001
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: Државна метеоролошка служба [1]


Југоисточна Анадолија зафаќа 75.358 км2 и со тоа е втор регион по големина во земјата. Се одликува со степска континентална клима, со многу врели и суви лета, а студени снежни зими.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

37°00′N 40°00′E / 37.000° СГШ; 40.000° ИГД / 37.000; 40.000