Сирт (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Siirt
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Siirt во Турција
Местоположба на покраината Siirt во Турција
ЗемјаТурција
Регионанадолија
Површина
 • Total5,406 км2 (2,087 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total300.695
 • Густина56,000/км2 (140,000/ми2)
Повик. бр.0486
Рег. таб.56

Сирт (турски: Siirt ) — покраина во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Сирт. Покраината има 266 159 жители (2006) и површина од 5406 км2. Разделена е на 7 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 37°55′48″N 42°16′13″E / 37.93000° СГШ; 42.27028° ИГД / 37.93000; 42.27028