Егејски регион

Координати: 38°00′N 29°00′E / 38.000° СГШ; 29.000° ИГД / 38.000; 29.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Егејскиот регион

Егејскиот регион (турски: Ege Bölgesi) е еден од седумте пописни региони (bölge) во Турција и западна Азија.

Регионот се наоѓа во западниот дел на земјата и се граничи со Егејското Море на запад; Мраморниот регион на север, Средоземниот регион на на југ и југозапад и Средна Анадолија на исток.

Населението на регионот брои 9.594.019 жители.

Покраини[уреди | уреди извор]

Покраини во Егејскиот регион

Клима[уреди | уреди извор]

Адјн
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&10000000000000103000000103
 
&1000000000000001300000013
&100000000000000040000004
 
 
&1000000000000008600000086
 
&1000000000000001500000015
&100000000000000050000005
 
 
&1000000000000007100000071
 
&1000000000000001800000018
&100000000000000070000007
 
 
&1000000000000005700000057
 
&1000000000000002300000023
&1000000000000001000000010
 
 
&1000000000000003500000035
 
&1000000000000002800000028
&1000000000000001400000014
 
 
&1000000000000001800000018
 
&1000000000000003400000034
&1000000000000001800000018
 
 
&100000000000000080000008
 
&1000000000000003600000036
&1000000000000002000000020
 
 
&100000000000000050000005
 
&1000000000000003600000036
&1000000000000002000000020
 
 
&1000000000000001600000016
 
&1000000000000003200000032
&1000000000000001700000017
 
 
&1000000000000004500000045
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000001300000013
 
 
&1000000000000009000000090
 
&1000000000000002000000020
&100000000000000080000008
 
 
&10000000000000117000000117
 
&1000000000000001500000015
&100000000000000060000006
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: Државна метеоролошка служба [1]


Во крајбрежните делови, климата е средоземна, со суви топли лета и благи до свежи, влажни зими. Внатрешноста се одликува со степска континентална клима, со топли суви лета и студени, снежни зими.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

38°00′N 29°00′E / 38.000° СГШ; 29.000° ИГД / 38.000; 29.000