Средоземен регион (Турција)

Координати: 37°00′N 34°00′E / 37.000° СГШ; 34.000° ИГД / 37.000; 34.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Средоземниот регион во рамките на Турција

Средоземниот регион (турски: Akdeniz Bölgesi) е еден од седумте пописни региони (bölge) во Турција. Се граничи со Егејскиот регион на запад, Средна Анадолија на север, Источна Анадолија на североисток, Југоисточна Анадолија на исток, Сирија на југоисток и Средоземното Море на југ.

Покраини[уреди | уреди извор]

Покраини во Средоземниот регион

Клима[уреди | уреди извор]

Анталија
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&10000000000000227000000227
 
&1000000000000001500000015
&100000000000000060000006
 
 
&10000000000000139000000139
 
&1000000000000001500000015
&100000000000000060000006
 
 
&10000000000000100000000100
 
&1000000000000001800000018
&100000000000000080000008
 
 
&1000000000000006100000061
 
&1000000000000002200000022
&1000000000000001100000011
 
 
&1000000000000003200000032
 
&1000000000000002600000026
&1000000000000001400000014
 
 
&100000000000000090000009
 
&1000000000000003100000031
&1000000000000001900000019
 
 
&100000000000000060000006
 
&1000000000000003500000035
&1000000000000002200000022
 
 
&100000000000000050000005
 
&1000000000000003400000034
&1000000000000002200000022
 
 
&1000000000000001600000016
 
&1000000000000003100000031
&1000000000000001900000019
 
 
&1000000000000008600000086
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000001500000015
 
 
&10000000000000172000000172
 
&1000000000000002100000021
&1000000000000001000000010
 
 
&10000000000000269000000269
 
&1000000000000001600000016
&100000000000000070000007
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: [1]


Средоземниот регион има средоземна клима во крајбрежните делови, со суви топли лета и благи до свежи влажни зими. Внатрешните делови се одликуваат со степска континентална клима со допли суви лета и студени снежни зими.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Анталија - Државна метеоролошка служба на Турција (турски)

37°00′N 34°00′E / 37.000° СГШ; 34.000° ИГД / 37.000; 34.000