Прејди на содржината

Испарта (покраина)

Координати: 37°57′24″N 30°57′39″E / 37.95667° СГШ; 30.96083° ИГД / 37.95667; 30.96083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Испарта
Isparta ili
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Испарта во Турција
Местоположба на покраината Испарта во Турција
ЗемјаТурција
РегионСредоземен
Површина
 • Total8,993 км2 (3,472 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total448,298
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Повик. бр.0246
Рег. таб.32
Мреж. местоisparta.gov.tr
Поглед кон езерото Егирдир

Испарта (турски: Isparta ili) — покраина во југозападна Турција. Соседни покраини се Афјон на северозапад, Бурдур на југозапад, Анталија на југ и Конија на исток. Зафаќа површина од 8.993 км2, а населението брои 448.298 жители. Административен центар е градот Испарта.

Покраината е позната по своите јаболка, вишни, грозје, рози и розини производи, како и по убавите ќилими. Најплодна е почвата кај Улуборлу. Испарта се наоѓа во Езерскиот крај (Göller Bölgesi) на Средоземниот регион на Турција, богат со езера.

Покраината се дели на 13 окрузи (административниот центар е задебелен):

Познати личности

[уреди | уреди извор]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

37°57′24″N 30°57′39″E / 37.95667° СГШ; 30.96083° ИГД / 37.95667; 30.96083