Јаболко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јаболко
Malus domestica - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-108.jpg
Цветови, плодови и листови на јаболкница (Malus domestica)
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Rosales
Семејство: Rosaceae
Потсемејство: Maloideae или Spiraeoideae
Племе: Maleae
Род: Malus
Вид: M. domestica
Биномен назив
Malus domestica
Borkh.

Јаболкото - вид средноевропско овошје

Производство и трговија[уреди | уреди извор]

Јабокото најмногу се одгледува во Европа, Северна Америка и Австралија. Најпознати видови јаболко се: канадското, калифорниското, австралиското и јапонското. Најголеми производители на јаболко во светот се: Франција, Германија, САД, Кина, Австралија и др. Во 2005 година биле произведени најмалку 55 милиони тони јаболка, со вредност од околу 10 милијарди долари. Притоа, Кина произвела две третини од вкупната количина. Во Македонија, во 2012 година биле произведени 127.171 тони јаболка. [1]

Најголеми производители на јаболка (2008)
Држава Производство (Тони) Фуснота
 Кина 27 507 000 F
Flag of the United States.svg САД 4 237 730
Иран Иран 2 660 000 F
 Турција 2 266 437
 Русија 2 211 000 F
 Италија 2 072 500
Индија Индија 2 001 400
 Франција 1 800 000 F
 Чиле 1 390 000 F
 Аргентина 1 300 000 F
 Свет 64 255 520 A
Без симбол = официјални податоци, F = проценка на FAO, A = Агрегат (може да вклучува
официјални, полуофицијални податоци, или проценки);

Извор: FAO

Јаболкото како тема во уметноста и популарната култура[уреди | уреди извор]

Јаболкото е честа тема во народното творештво, литературата, сликарството и во популарната култура, као на пример:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Организација на обединетите нации за исхрана и земјоделство (FAO)
 2. „Јаболко“, во: Живко Чинго, Пожар. Скопје: Македонска книга, 1970, стр. 83-87.
 3. Суфиски приказни. Скопје: Темплум, 2017, стр. 78.
 4. „Јабука која плаче и јабука која се смеје“, во: Турске бајке. Београд: Народна књига, 1978, стр. 86-95.
 5. Ненад Јолдески Wezdensky, Штамата на Енхалон (Мемоари), Темплум, Скопје, 2009.
 6. Антoлогија на бразилскиот расказ, Три, Скопје, 2012, стр. 279-280.
 7. Џон Голсворди, Јаболкница, Скопје: Кочо Рацин, 1963.
 8. Ненад Јолдески Wezdensky, Штамата на Енхалон (Мемоари), Темплум, Скопје, 2009.
 9. „Izabrana bibliografija Jaroslava Sajferta“ во: Jaroslav Sajfert, Stub kuge. Beograd: Mali vrt, 2014, стр. 93-94.
 10. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 11.
 11. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 85.
 12. YouTube, Zeljko Bebek i Zana: Jabuke i vino (пристапено на 8.4.2017)
 13. YouTube, Cibo Matto - Viva! La Woman (Full Album) (пристапено на 22.4.2017)