Прејди на содржината

Текирдаг (покраина)

Координати: 41°05′11″N 27°21′28″E / 41.08639° СГШ; 27.35778° ИГД / 41.08639; 27.35778
Од Википедија — слободната енциклопедија
tekirdag
Tekirdağ
Покраина во Турција
Местоположба на покраината tekirdag во Турција
Местоположба на покраината tekirdag во Турција
ЗемјаТурција
РегионMarmara
Површина
 • Total6,218 км2 (2,401 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total798.109
 • Густина130,000/км2 (330,000/ми2)
Повик. бр.0282
Рег. таб.59
Административен објект во Текирдаг

Текирдаг (турски: Tekirdağ) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Текирдаг. Покраината има 707 997 жители (2006) и површина од 6 218 км2. Разделена е на 9 окрузи.

41°05′11″N 27°21′28″E / 41.08639° СГШ; 27.35778° ИГД / 41.08639; 27.35778