Бартин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бартин
Bartın ili
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Бартин во Турција
Местоположба на покраината Бартин во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрноморски
Површина
 • Total2.120 км2 (820 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total187,758
 • Густина0,089/км2 (0,23/ми2)
Повик. бр.0378
Рег. таб.74
Мреж. местоbartın.gov.tr

Бартин (турски: Bartın ili) е мала покраина во северниот дел на Турција. Го зафаќа подрачјето околу градот Бартин, источно од покраината Зонгулдак и излегува на Црното Море.

Градот Бартин има стари карактеристични куќи од дрвена градба што повеќе не се среќаваат на други места.

Во покраината се наоѓа старото пристанишно место Амасра (Амастрис), сместено на два утврдени острова со стари градби и ресторани.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Покраината Бартин се дели на 4 окрузи (главниот е задебелен):

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]