Јалова (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јалова
Yalova ili
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Јалова во Турција
Местоположба на покраината Јалова во Турција
ЗемјаТурција
РегионМраморен
Површина
 • Total847 км2 (327 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total203,741
 • Густина0,24/км2 (0,62/ми2)
Повик. бр.0226
Рег. таб.77
Мреж. местоyalova.gov.tr

Јалова (турски: Yalova ili) — покраина во северозападна Турција, на источниот брег на Мраморното Море. Соседни покраини се Бурса на југ и Коџаели на исток. Административен центар е градот Јалова. Покраината има население од 203.741 (2010). Сè до 1995, Јалова била округ во рамките на покраината Истанбул, а сè до 1930 била округ во состав на покраината Коџаели.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Покраината е поделенна на 6 окрузи:

Познати личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°38′39″N 29°11′37″E / 40.64417° СГШ; 29.19361° ИГД / 40.64417; 29.19361