Хаќари (покраина)

Координати: 37°27′58″N 44°03′52″E / 37.46611° СГШ; 44.06444° ИГД / 37.46611; 44.06444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаќари
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Хаќари во Турција
Местоположба на покраината Хаќари во Турција
ЗемјаТурција
РегионИсточна Анадолија
Површина
 • Total7,121 км2 (2,749 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total272,566
 • Густина38/км2 (99/ми2)
Повик. бр.0438
Рег. таб.30

Хаќари (турски: Hakkâri ) — покраина во југоисточна Турција. Административен центар е истоимениот град Хаќари. Покраината има 272 566 жители (2006) и површина од 7 121 км2. Разделена е на 4 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

37°27′58″N 44°03′52″E / 37.46611° СГШ; 44.06444° ИГД / 37.46611; 44.06444