Прејди на содржината

Бајбурт (покраина)

Координати: 40°14′12″N 40°13′25″E / 40.23667° СГШ; 40.22361° ИГД / 40.23667; 40.22361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Bayburt
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Bayburt во Турција
Местоположба на покраината Bayburt во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total3,652 км2 (1,410 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total74.412
 • Густина20,000/км2 (53,000/ми2)
Повик. бр.0458
Рег. таб.69

Баибурт (турски: Bayburt) — покраина во североисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Баибурт. Покраината има 85 455 жители (2006) и површина од 3 652 км2. Разделена е на 3 округа. 40°14′12″N 40°13′25″E / 40.23667° СГШ; 40.22361° ИГД / 40.23667; 40.22361

Наводи[уреди | уреди извор]