Анкара (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ankara
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Ankara во Турција
Местоположба на покраината Ankara во Турција
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 25.706 km2 (9.925 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 4.771.716
 • Густина 190,000/km2 (480,000/sq mi)
Повик. бр. 0312
Рег. таб. 06

Анкара (турски: Ankara) е покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Анкара. Покраината има 5 017 914 жители (2006) и плоштина од 25 706 кв.км. Разделен е на 24 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]