Ушак (покраина)

Координати: 38°31′26″N 29°20′31″E / 38.52389° СГШ; 29.34194° ИГД / 38.52389; 29.34194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Uşak
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Uşak во Турција
Местоположба на покраината Uşak во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total5,341 км2 (2,062 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total338.019
 • Густина63,000/км2 (160,000/ми2)
Повик. бр.0428
Рег. таб.64
Мреж. местоhttp://www.usak.gov.tr/

Ушак (турски: Uşak) — покраина во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ушак . Покраината има 330 618 жители (2006) и површина од 5 341 км2. Разделена е на 6 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

38°31′26″N 29°20′31″E / 38.52389° СГШ; 29.34194° ИГД / 38.52389; 29.34194