Измир (покраина)

Координати: 38°29′04″N 27°08′26″E / 38.48444° СГШ; 27.14056° ИГД / 38.48444; 27.14056
Од Википедија — слободната енциклопедија
İzmir
Покраина во Турција
Местоположба на покраината İzmir во Турција
Местоположба на покраината İzmir во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total11,973 км2 (4,623 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total3.948.848
 • Густина330,000/км2 (850,000/ми2)
Повик. бр.0232
Рег. таб.35

Измир (турски: Izmir) — покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Измир . Покраината има 3 370 866 жители (2006) и површина од 12 012 км2. Разделена е на 30 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

38°29′04″N 27°08′26″E / 38.48444° СГШ; 27.14056° ИГД / 38.48444; 27.14056