Ерзурум (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Erzurum
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Erzurum во Турција
Местоположба на покраината Erzurum во Турција
Земја Турција
Регион Eastern Anatolia
Површина
 • Total 25.066 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 769.085
 • Густина 31,000/км2
 • Градскo 361.235
Повик. бр. 0442
Рег. таб. 25

Ерзурум (турски: Erzurum) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ерзурум . Покраината има 958 875 жители (2006) и плоштина од 25 066 кв.км. Разделен е на 19 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]