Билеџик (покраина)

Координати: 40°06′24″N 30°07′33″E / 40.10667° СГШ; 30.12583° ИГД / 40.10667; 30.12583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Bilecik
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Bilecik во Турција
Местоположба на покраината Bilecik во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total4,307 км2 (1,663 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total225.381
 • Густина52,000/км2 (140,000/ми2)
Повик. бр.0228
Рег. таб.11

Билеџик (турски: Bilecik) — покраина во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Билеџик. Покраината има 198 809 жители (2006) и површина од 4 307 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

40°06′24″N 30°07′33″E / 40.10667° СГШ; 30.12583° ИГД / 40.10667; 30.12583