Токат (покраина)

Координати: 40°21′10″N 36°33′52″E / 40.35278° СГШ; 36.56444° ИГД / 40.35278; 36.56444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Tokat
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Tokat во Турција
Местоположба на покраината Tokat во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total9.959 км2 (3,845 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total617.802
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Повик. бр.0356
Рег. таб.60

Токат (турски: Tokat) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Токат . Покраината има 869 422 жители (2006) и површина од 9959 км2. Разделена е на 12 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

40°21′10″N 36°33′52″E / 40.35278° СГШ; 36.56444° ИГД / 40.35278; 36.56444