Трабзон (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Trabzon
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Trabzon во Турција
Местоположба на покраината Trabzon во Турција
Земја Турција
Регион Црно море
Површина
 • Total 6.685 km2 (2.581 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 763.714
 • Густина 110,000/km2 (300,000/sq mi)
Повик. бр. 0462
Рег. таб. 61

Трабзон (турски: Trabzon) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Трабзон . Покраината има 1 061 055 жители (2006) и плоштина од 6685 кв.км. Разделен е на 18 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]