Самсун (покраина)

Координати: 41°12′16″N 36°00′26″E / 41.20444° СГШ; 36.00722° ИГД / 41.20444; 36.00722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Samsun
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Samsun во Турција
Местоположба на покраината Samsun во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total9,579 км2 (3,698 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.252.693
 • Густина130,000/км2 (340,000/ми2)
Повик. бр.0362
Рег. таб.55

Самсун (турски: Samsun) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Самсун . Покраината има 1 187 536 жители (2006) и површина од 9579 км2. Разделена е на 15 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

41°12′16″N 36°00′26″E / 41.20444° СГШ; 36.00722° ИГД / 41.20444; 36.00722