Караман (покраина)

Координати: 37°01′23″N 33°05′39″E / 37.02306° СГШ; 33.09417° ИГД / 37.02306; 33.09417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Karaman
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Karaman во Турција
Местоположба на покраината Karaman во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total9,163 км2 (3,538 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total232.633
 • Густина25,000/км2 (66,000/ми2)
Повик. бр.0338
Рег. таб.70

Караман (турски: Karaman) — покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Караман . Покраината има 243 210 жители (2006) и површина од 9 163 км2. Разделена е на 7 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

37°01′23″N 33°05′39″E / 37.02306° СГШ; 33.09417° ИГД / 37.02306; 33.09417