Карс (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Kars
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kars во Турција
Местоположба на покраината Kars во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total9,587 км2 (3,702 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total301.766
 • Густина31,000/км2 (82,000/ми2)
Повик. бр.0474
Рег. таб.36

Карс (турски: Kars) — покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Карс. Покраината има 287 106 жители (2006) и површина од 9 587 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°27′17″N 43°03′37″E / 40.45472° СГШ; 43.06028° ИГД / 40.45472; 43.06028