Орду (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ordu
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Ordu во Турција
Местоположба на покраината Ordu во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total6,001 км2 (2,317 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total719.183
 • Густина120,000/км2 (310,000/ми2)
Повик. бр.0452
Рег. таб.52

Орду (турски: Ordu) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Орду. Покраината има 890 781 жител (2006) и површина од 6 001 км2. Разделена е на 19 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°48′41″N 37°32′26″E / 40.81139° СГШ; 37.54056° ИГД / 40.81139; 37.54056