Бурса (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bursa
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Bursa во Турција
Местоположба на покраината Bursa во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total11,043 км2 (4,264 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total2.605.495
 • Густина240,000/км2 (610,000/ми2)
Повик. бр.0224
Рег. таб.16

Бурса (турски: Bursa) е провинција во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Бурса. Покраината има 2 413 971 жители (2006) и плоштина од 11 043 кв.км. Разделен е на 17 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]