Мерсин (покраина)

Координати: 36°40′43″N 33°48′19″E / 36.67861° СГШ; 33.80528° ИГД / 36.67861; 33.80528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Mersin
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Mersin во Турција
Местоположба на покраината Mersin во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total15,853 км2 (6,121 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.647.899
 • Густина100,000/км2 (270,000/ми2)
Повик. бр.0324
Рег. таб.33

Мерсин (турски: Mersin) — покраина во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Мерсин . Покраината има 2 275 216 жители (2006) и површина од 15 853 км2. Разделена е на 10 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

36°40′43″N 33°48′19″E / 36.67861° СГШ; 33.80528° ИГД / 36.67861; 33.80528