Битлис (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Bitlis
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Bitlis во Турција
Местоположба на покраината Bitlis во Турција
ЗемјаТурција
РегионEastern Anatolia
Површина
 • Total6.707 км2 (2,590 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total328.767
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Повик. бр.0434
Рег. таб.13

Битлис (турски: Bitlis) — покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Битлис . Покраината има 413 446 жители (2006) и површина од 6 707 км2. Разделена е на 7 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 38°31′33″N 42°23′16″E / 38.52583° СГШ; 42.38778° ИГД / 38.52583; 42.38778