Сакарија (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сакарија
Sakarya
Покраина во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармарски
Површина
 • Total4,895 км2 (1,890 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total872.872
 • Густина180,000/км2 (460,000/ми2)
Повик. бр.0154
Рег. таб.54

Сакарија (турски: Sakarya) е покраина во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Адапазар. Покраината има 835 222 жители (2006) и површина од 4895 км2. Разделен е на 13 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]