Адапазар

Координати: 40°47′N 30°24′E / 40.783° СГШ; 30.400° ИГД / 40.783; 30.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Адапазари
Adapazarı
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Адапазари
  Adapazarı
Управа
Земја  Турција
Географија
Население

Адапазари (турски: Adapazarı) е град во Сакарија северозападна Турција. Главен административен центар е на покраината Сакарија[1]. Градот има површина од 324 km2,[2] и население од 281,489 (2022).[3] Градот има голема заедница на македонско муслиманско население иселено во 1950-тите и 1960-тите години.

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Büyükşehir İlçe Belediyesi, Turkey Civil Administration Departments Inventory. Retrieved 19 September 2023.
  2. „İl ve İlçe Yüz ölçümleri“. General Directorate of Mapping. Посетено на 19 September 2023.
  3. „Address-based population registration system (ADNKS) results dated 31 December 2022, Favorite Reports“ (XLS) (англиски). TÜİK. Посетено на 19 September 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

40°47′N 30°24′E / 40.783° СГШ; 30.400° ИГД / 40.783; 30.400