Ќутахија (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ќутахија
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Ќутахија во Турција
Местоположба на покраината Ќутахија во Турција
Земја Турција
Управа
 • Управник Şükrü Kocatepe
Површина
 • Total 11.889 km2 (4.590 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 684.082
 • Густина 58/km2 (150/sq mi)
Повик. бр. 0274
Рег. таб. 43
Мреж. место http://www.kutahya.gov.tr/


Ќутахија (турски: Kütahya) е провинција во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ќутахија. Покраината има 684 082 жители (2006) и плоштина од 11 889 кв.км. Разделен е на 13 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]